| Part Number | SMCJ26CAHE3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 690620 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 26V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ26CAHE3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ26CAHE3 57T |
|---|---|
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 26 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 35.6 A |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 2 |
| Minimum Breakdown Voltage | 28.9 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Direction Type | Bi-Directional |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SMC |
| Maximum Clamping Voltage | 42.1 V |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ26CAHE3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 11V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ11CA-E3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 17V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ17A-E3 52.pdf |
|
Vishay | VISVTVS15GSMF-M3-08 ESD PROTECTION DIODE Download PDF datasheet for VTVS15GSMF-M3-08.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 342V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R Download PDF datasheet for 1.5KE400A.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 12.8V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R Download PDF datasheet for 1.5KE15CA-T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 22V 6.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM8S22AHE3 2D.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 77.8V 1500W 2-Pin Case 1.5KE Paper T R Download PDF datasheet for 1.5KE91CAHE3_A C.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 110V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ110A-E3 52.pdf |
|
ON Semiconductor | ZEN SOD123 REG 0.5W AUT - |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 600W 2-Pin SMA Flat Download PDF datasheet for SMA6F12AVCL.pdf |